http://www.kapiyayinlari.com


Leyla ile Mecnun
 
1
KİTAPLIK
1


Katre—i Matem (Cep Boy)


Yazar : İskender Pala
Basım Yılı : 07/2014
Sayfa : 520
Isbn : 9786054322381
Roman, müzayededen alınan elyazması bir kitabın hikâyesi olarak başlıyor. Okurlar, bu elyazması kitabın açtığı kapıdan içeri giriyor, bir devre adını veren lalenin izinde İskender Pala’nın yarattığı etkileyici ve büyüleyici bir atmosferin içinde yol alıyor.

İstanbul bu romanda, karmaşası, heyecanı, isyanları, kalabalığı ile lalelere bürünüyor. Öyle ki lale sadece bir çiçek değil, bir yaşayış tarzı, estetik bir tavır, kültürel ve tarihsel bir birikim olarak İstanbul’u, hatta tüm Osmanlı’yı çevreliyor. İstanbul, doğal tüm güzelliklerinin, mimari şaheserlerinin tarihî debdebesi ile beraber lalezarlara, lale yarışlarına, lale şiirlerine bezeniyor; lalelerin şehri, renklerin şehri, yaprakların şehri haline dönüşüyor.

İskender Pala, Katre—i Matem’de usta kalemiyle lalelere bezediği İstanbul’da kavuşup doyulamayan, kavuşulamayıp yakan aşkların elemli ve Osmanlı hallerini de tüm ıstırap ve coşkularıyla anlatıyor. Sevdiğini, aşklarının ilk gecesinde kaybeden Şahin’in macerasını anlatan roman, bu kaybın ardındaki esrarı çözmek için külhanlara, tomruklara, lalezarlara ve hatta Osmanlı sarayına kadar gidiyor. İşte bu yolculuk, okuru hiç ummadığı yerlerde hiç ummadığı maceralarla karşılaştırıyor.
Cinayetlerin gölgesiyle giderek gizemli bir hal alan olaylar Lale Devrine nihayet veren Patrona Halil İsyanının yakıcı siyasal çalkantılarıyla birlikte çözülmeye başlıyor.

Kalemimi hokkaya bandırdığım şu anda —ki Nevşehirli Damat İbrahim Paşa’yı canından; Sultan III. Ahmet’i de tahtından eden cehennemden nişan Eylül İhtilali’nin üzerinden henüz iki hafta geçti— şahit olduğum olayları yazıp yazmamakta kararsız sayılırım. Bilemiyorum. Yazmak gerektiğini düşündüğüm şeyler bir bakıma devlete ait sırları ifşa etmek gibi bir ihanetin ağırlığını da vicdanıma yükleyecek. Öte yandan Şark’ın kutsal çiçeği laleye dair yorumlarda bulunacak ve belki şükufeciyan esnafını gücendirmiş de olacağım. Ama birisi çıkıp yiğit Şehzade Ahmet’i, aşağılık isyancıların yaptıklarını, cennete benzeyen İstanbul’u ve Sadabat’ın laleye kattığı zarafeti anlatmazsa bu dahi tarihe ve şehre haksızlık sayılır.


satın almak için : www.kitapgalerisi.com

Son 4 Yorum    Toplam : 4  Yorum       

Tarih :  12.6.2016 Ekleyen :   Tuğba güngör

      Başarı

   Bu türde yazılmış kitapların içerisinde en başarılı listemin en başında yüreğinize kaleminize sağlık.... ...


Tarih :  26.5.2016 Ekleyen :   Mehmet Fatih Çınar

      Mükemmel

   Sabırsızlıkla ve hiç bitmesin isteğiyle okuduğum bu kitabınızı mutlaka bir sinema projesi yapmalısınız. ...


Tarih :  4.8.2015 Ekleyen :   Nazan Yildirim

      Hayranlik

   Tesadüfen alınmış bir kitap, daha önce hiç takip edilmemiş bir yazar bukadar mi bagimlilik yapar insana. Kaleminize yüreğinize sağlik. Bütün kitaplari ...


Tarih :  13.7.2015 Ekleyen :   Deniz

      Katre—i Matem

   Hayatımda okuduğum en güzel kitaptı. Sonunda kara şahin’e ne oluyor onunla da ilgili bilgi verirseniz sevinirim. ...


 


Bu Sayfa en iyi 1024*768 çözünürlüğünde izlenmektedir - İSKENDER PALA © 2005 Tüm hakları saklıdır.